(25.04.2024) Dla organizatora każdej z rund WRC nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo wszystkich osób zaangażowanych w wydarzenie – od zawodników, przez kibiców i media po służby porządkowe. Mówiliśmy i pisaliśmy o tym wielokrotnie, lecz zawsze warto przypominać najważniejsze zasady bezpiecznego i wygodnego kibicowania na rajdach.

To, jakie wspomnienia fani rajdów „wywiozą” z ORLEN 80. Rajdu Polski zależy nie tylko od widowiskowej jazdy rajdowych załóg, organizatorów imprezy, ale także od nich samych.

Warto zapamiętać kilka prostych zasad, których przestrzeganie ułatwi ci śledzenie akcji na szybkich mazurskich szutrach.

  • Planuj oglądanie rozsądnie. Wyruszaj na odcinki na tyle wcześnie, by do wybranej strefy kibica dotrzeć na co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem odcinka. Jeśli będziesz za późno, dotarcie do danego miejsca może nie być możliwe.
  • Blisko nie znaczy lepiej. Strefy kibica i miejsca, z których możesz oglądać rajdówki są wyznaczone tak blisko trasy, jak to możliwe. Prosimy, nie podchodź bliżej. Odpowiedni dystans jest szczególnie ważny w rajdzie szutrowym takim, jak ORLEN 80. Rajd Polski. Pędzące rajdówki mogą rozrzucać luźny szuter, a także mniejsze lub większe kamienie.
  • Nie ryzykuj odwołania odcinka. Jeżeli służby porządkowe, a także jadące przed rajdówkami załogi samochodów organizatora, uznają że zachowanie kibiców uniemożliwia bezpieczne przeprowadzenie odcinka specjalnego, to próba może być opóźniona lub nawet odwołana.
  • Przygotuj się do oglądania. Zadbaj o odpowiedni strój, w tym także ochronę przed deszczem i słońcem (krem z filtrem i nakrycie głowy). Dbaj o nawodnienie i użyj preparatu odstraszającego kleszcze i komary, by te uciążliwe owady nie zakłóciły ci widowiska.
  • Nigdy nie stój poniżej poziomu drogi. Jeśli to możliwe – stań wyżej, wybierając oddalone skarpy czy pagórki. Będziesz miał lepszy (szerszy) widok na trasę, a dodatkowo – szybciej dostrzeżesz ewentualne zagrożenie. Uważaj na śliski grunt – np. błoto czy mokrą trawę.

Pamiętaj, w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z obsługą odcinka specjalnego lub wybierz inne rozwiązanie czy miejsce.

Dziękujemy za twoje zrozumienie i zaangażowanie w budowanie kultury odpowiedzialnego kibicowania!

Udostępnij.