Loty dronami na obszarze gdzie rozgrywany jest Rajd są surowo zabronione w czasie trwania zawodów!

Informujemy, że strefy w których organizowany jest rajd będą monitorowane pod kątem nieautoryzowanych lotów dronów.

Zgodnie z art. 212 Ustawy Prawo Lotnicze, nieautoryzowane naruszenie granic tych stref jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Orlen 79. Rajd Polski to jak co roku olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne. Podczas jego organizacji kładziemy nacisk na bezpieczeństwo załóg rajdowych, kibiców, obserwatorów oraz statków powietrznych wykorzystywanych do zabezpieczenia przebiegu tego wydarzenia. Naszym obowiązkiem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej znajdującej się nad obszarami, w których będzie odbywał się Rajd Polski. Obszar ten tworzą Park Serwisowy i Odcinki Specjalne zarówno w trakcie jak i poza okresem aktywności rajdowej.

W związku z bardzo dużym wzrostem ilości i co za tym idzie natężenia ruchu bezzałogowych statków powietrznych (dronów), jak co roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydzieliła strefy zabezpieczające loty śmigłowców. Loty te charakteryzują się bardzo dużą dynamiką i wykonywane są na bardzo małej wysokości.

Czas aktywności stref: od 19 maja 2023 r. od godziny 7:00 do 21 maja 2023 r., do godziny 21:00 czasu lokalnego.

Zobrazowane stref jest dostępne w serwisie www.airspace.pansa.pl oraz w aplikacji DroneRadar wskazanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej jako obowiązkowej do informowania o zamiarze wykonania lotu dronem w polskiej przestrzeni powietrznej.

Udostępnij.