(8.05.2023) Hayden Paddon i John Kennard wystartują w ORLEN 79. Rajdzie Polski jako liderzy punktacji mistrzostw Europy. Duet z Nowej Zelandii ma w dorobku zwycięstwo w inauguracyjnej rudzie w Portugalii i drugie miejsce wywalczone na asfaltowych oesach Gran Canarii.

ORLEN 79. Rajd Polski to trzecie zawody w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Europy 2023 (FIA ERC). Tegoroczną odsłonę najstarszego rajdowego cyklu świata otworzył 36. Rally Serras de Fafe. Na portugalskich szutrach najlepiej spisała się załoga znana ze startów w WRC – Hayden Paddon i John Kennard. Korzystający z Hyundaia i20 N Rally2 duet zwyciężył w klasyfikacji generalnej imprezy, a do 30 punktów za triumf dołożył także dodatkowe cztery wywalczone na Power Stage. Drugie miejsce i 24 punkty to rezultat osiągnięty przez Madsa Ostberga i Patrika Bartha (Citroen C3 Rally2). Norweg ustąpił Nowozelandczykowi o zaledwie 10,8 s. Najniższy stopień podium zajęła estońsko-brytyjska załoga – Georg Linnamae i James Morgan (Hyundai i20 N Rally2), których od zwycięzców dzieliło już blisko pół minuty.

Tuż za podium uplasowali się reprezentanci ORLEN Team – Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Dwukrotni mistrzowie Polski zdobyli tym samym 19 punktów. W Portugalii rywalizował także inny duet mający na swoim koncie triumf w RSMP, a więc Tom Kristensson i Andreas Johansson (Citroen C3 Rally2). Szwedzi finiszowali na 9. miejscu w generalce.

Ogromne rozczarowanie przeżyli Finowie – Mikko Heikkila i Vaaleri Samu, którzy przewodzili klasyfikacji generalnej 36. Rally Serras de Fafe aż do przedostatniego odcinka specjalnego, jednak na finałowej próbie złapali gumę i spadli na ósmą pozycję.

Drugą rundę sezonu 2023 rozegrano na krętych, szorstkich i bardzo przyczepnych asfaltowych drogach Gran Canarii, gdzie w dniach 4-6 maja odbyła się 47. edycja Rajdu Wysp Kanaryjskich. Najwięcej, bo 30 punktów z wyspy wywieźli Francuzi – Yoann Bonato i Benjamin Boulloud (Citroen C2 Rally2). Za zwycięzcami uplasowali się Paddon i Kennard (+36,9 s), a kolejną pozycję zajęli aktualni mistrzowie Europy – Efren Llarena i Sara Fernandez (Skoda Fabia RS Rally2). Najwyżej sklasyfikowanymi z Polaków byli Grzegorz Grzyb i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo), którzy uplasowali się na 11. miejscu.

Przed ORLEN 79. Rajdem Polski w tabeli mistrzostw prowadzą Paddon i Kennard (58 pkt). Wiceliderami są Bonato i Boulloud, którzy oprócz 30 punktów za triumf na Gran Canarii, zdobyli jeszcze 17 „oczek” za piąte miejsce w Portugalii. 34 punkty to dorobek Llareny i Fernandez (3. miejsce). W czołowej piątce punktacji są jeszcze duety Ostberg/Barth (24 pkt) oraz Linnamae/Morgan (24 pkt).

Z kolei w klasyfikacji ERC4 (samochody z napędem na jedną oś) prowadzi niemiecko-duńska załoga – Norman Kreuter i Jeanette Kvick Andersson (Peugeot 208 Rally4).