(19.05.2023) Na Mikołajki Arena (2,5 km) – pierwszym oesie ORLEN 79. Rajdu Polski – Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia RS Rally2) sprawił prezent Szymonowi Gospodarczykowi, swojemu pilotowi, który dziś obchodzi urodziny. Ubiegłoroczni triumfatorzy byli najszybsi i do sobotniego etapu przystąpią jako liderzy klasyfikacji generalnej rajdu.

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk już od początku ORLEN 79. Rajdu Polski na poważnie zabrali się za walkę o zwycięstwo. Jeszcze przed startem zawodów wygrali odcinek kwalifikacyjny, zapewniając sobie pierwszeństwo w wyborze optymalnej pozycji startowej do sobotnich odcinków.

Następnie zdecydowanie wygrali otwierającą próbę, rozegraną na torze Mikołajki Arena (2,5 km). Dwukrotni mistrzowie Polski byli o blisko sekundę szybsi od drugiej najszybszej załogi – Haydena Paddona i Johna Kennarda (Hyundai i20 N Rally2). Za liderami punktacji europejskiego czempionatu uplasowali się Erik Cais i Igor Bacigal (Skoda Fabia RS Rally2). Czesko-słowacki duet stracił do zwycięzców próby 1,1 sekundy.

W czołowej piątce pierwszego w rajdzie starcia na Mikołajki Arenie znaleźli się jeszcze Efren Llarena i Sara Fernandez (Skoda Fabia RS Rally2, +1,3 s) – aktualni mistrzowie Europy oraz Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo, +2,0 s), którzy prowadzą w punktacji krajowego czempionatu.

W klasie ERC3 (samochody Rally3) najmniej czasu na pokonanie toru Mikołajki Arena potrzebowali Brytyjczycy – Jon Armstrong i Cameron Fair (Ford Fiesta Rally3). Autorami drugiego czasu byli Polacy – Piotr Parys i Damian Syty (Ford Fiesta Rally3, +1,3 s), a na pozycji numer trzy uplasowali się Paulo Soria i Axel Coronado Jimenez (+2,3 s). Argentyńsko-hiszpański duet to pierwsza załoga, która pokazuje międzynarodowej publiczności najnowszą rajdówkę z klasy Rally3, czyli Renault Clio.

Z kolei wśród uczestników młodzieżowego cyklu ERC Junior na prowadzeniu po OS 1 są Mille Johansson i Johan Gronvall ze Szwecji (Ford Fiesta Rally4).

W klasyfikacji rundy RSMP prowadzą Marczyk i Gospodarczyk przed Grzybem i Biniędą oraz Byśkiniewiczem i Siatkowskim (Skoda Fabia Rally2 evo, +2,9 s).

Sobotni, najdłuższy etap ORLEN 79. Rajdu Polski to 7 odcinków specjalnych o łącznej długości 101,34 km. W programie są po dwa przejazdy prób Świętajno (18,54 km), Markowskie (13,53 km) oraz Wieliczki (17,35 km), a także kolejna wizyta na torze Mikołajki Arena.

ORLEN 79. Rajd Polski – klasyfikacja po OS 1:

1. Marczyk/Gospodarczyk (POL/POL, Skoda Fabia RS Rally2)   1:47,7

2. Paddon Kennard (NZL/NZL, Hyundai i20 N Rally2)   +0,9 s

3. Cais/Bacigal (CZE/SVK, Skoda Fabia RS Rally2)   +1,1 s

4. Llarena/Fernandez (ESP/ESP, Skoda Fabia RS Rally2)   +1,3 s

5. Grzyb/Binięda (POL/POL, Skoda Fabia Rally2 evo)   +2,0 s

6. Kristensson/Johansson (SWE/SWE, Citroen C3 Rally2)   +2,1 s

7. Mabellini/Menzi (ITA/ITA, Skoda Fabia Rally2 evo)   +2,2 s

7. Tempestini/Itu (ROU/ROU, Skoda Fabia Rally2 evo)   +2,2 s

9. Franceschi/Escartefigue (FRA/FRA, Skoda Fabia Rally2 evo)   +2,3 s

10. Nucita/Fenoli (ITA/ITA, Hyundai i20 N Rally2)   +2,4 s

Udostępnij.