(19.05.2023) Dwie załogi odskoczyły rywalom podczas pierwszej sobotniej pętli ORLEN 79. Rajdu Polski. Po czterech rozegranych do tej pory próbach na prowadzeniu są Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai i20 N Rally2). Tuż za Nowozelandczykami plasuje się Łotewski duet – Martins Sesks i Renars Francis (Skoda Fabia RS Rally2, +1,4 s). Trzecie miejsce należy do irlandzkiej załogi Josh McErlean/John Rowan (Hyundai i20 N Rally2, +22,1 s).

Sobotni, najdłuższy etap ORLEN 79. Rajdu Polski liczy siedem odcinków specjalnych. Łączny dystans rywalizacji to 101,34 km, na który składają się po dwa przejazdy oesów Świętajno (18,54 km), Markowskie (13,53 km) oraz Wieliczki (17,35 km), a także kolejna wizyta na torze Mikołajki Arena (2,5 km).

Podczas pierwszej z dwóch dzisiejszych pętli zawodnicy rywalizowali przy stabilnej, słonecznej pogodzie. Nawierzchnia odcinków specjalnych była sucha, ale szuter był bardziej zbity po opadach deszczu, które przeszłym nad Warmią i Mazurami przed rajdem.

Etap w roli liderów rajdu rozpoczynali Polacy – Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia RS Rally2) po tym jak w piątek wieczorem zwyciężyli na otwierającym zmagania oesie na torze Mikołajki Arena (2,5 km).

Ubiegłoroczni triumfatorzy Rajdu Polski oddali jednak prowadzenie po błędzie na najdłuższym w rajdzie oesie Świętajno (OS 2, 18,45 km). – Pojechałem zbyt szybko na jednym z wolnych zakrętów i utknęliśmy w rowie na około 15 sekund. Myślę, że możemy jechać lepiej – komentował Mikołaj Marczyk, który spadł na 10. miejsce.

Próbę wygrali Łotysze – Martins Sesks i Renars Francis (Skoda Fabia RS Rally2), o 3,2 s szybsi od Paddona i Kennarda (Hyundai i20 N Rally2). Rezultat uzyskany przez Nowozelandczyków przesunął ich jednak na pozycję liderów rajdu. Trzeci czas zanotowali Finowie – Mikko Heikkila i Samu Vaaleri (Skoda Fabia Rally2 evo, +11,5 s).

Paddon zrewanżował się Sesksowi na osie Markowskie (OS 3, 13,53 km). Drugi czas uzyskał Marczyk (+0,9 s) odrabiając pięć pozycji w klasyfikacji zawodów. Trzeci Sesks był o sekundę wolniejszy od zwycięzcy próby. Na OS 3 jazdę zakończyli mistrzowie Polski – Tom Kristensson i Andreas Johansson. Szwedzi uszkodzili wahacz w swoim Citroenie C3 Rally2.

Kończący pętlę przejazd oesu Wieliczki (17,35 km) na swoje konto zapisali Paddon i Kennard. Z minimalną stratą do Nowozelandczyków (0,2 s) próbę zakończyli Sesks i Francis. 6,4 s dłużej od zwycięzców oesu jechali Marczyk i Gospodarczyk.

Po czterech pierwszych próbach ORLEN 79. Rajdu Polski w klasyfikacji generalnej zawodów prowadzą Paddon i Kennard. 1,4 s za nimi plasują się Sesks i Francis. Łotysze są jednocześnie najwyżej sklasyfikowaną załogą w ramach rundy krajowego czempionatu. Na trzecie miejsce po OS 4 awansowali Irlandczycy – Josh McErlean i John Rowan (Hyundai i20 N Rally2), jednak ich strata do pierwszego miejsca to już 22,1 s. Czwarte miejsce zajmują Rumuni – Simone Tempestini i Sergio Itu (Skoda Fabia Rally2 evo, +24,1 s). Najszybsi z Polaków – Marczyk i Gospodarczyk są na pozycji numer pięć (+24,8 s), a w RSMP zajmują drugie miejsce. Trzecią załogą w gronie uczestników krajowego czempionatu są Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo).

W klasie ERC3 (samochody Rally3) ogromną przewagę zbudowali Jon Armstrong i Cameron Fair jadący najnowszą ewolucją Forda Fiesty Rally3 – rajdówki skonstruowanej i budowanej w krakowskim oddziale M-Sportu. Brytyjczyków od kolejnej załogi dzieli już ponad minuta.

ORLEN 79. Rajd Polski – klasyfikacja po OS 4:

1. Paddon Kennard (NZL/NZL, Hyundai i20 N Rally2)   26:51,9 s

2. Sesks/Renars (LVA/LVA, Skoda Fabia RS Rally2)   +1,4 s

3. McErlean/Rowan (IRL/IRL, Hyundai i20 N Rally2)   +22,1 s

4. Tempestini/Itu (ROU/ROU, Skoda Fabia Rally2 evo)   +24,1 s

5. Marczyk/Gospodarczyk (POL/POL, Skoda Fabia RS Rally2)   +24,8 s

6. Heikkila/Vaaleri (FIN/FIN, Skoda Fabia Rally2 evo)    +28,7 s

7. Franceschi/Escartefigue (FRA/FRA, Skoda Fabia Rally2 evo)   +31,5 s

8. Ostberg/Barth (NOR/SWE, Citroen C3 Rally2)   +31,6 s

9. Mabellini/Menzi (ITA/ITA, Skoda Fabia Rally2 evo)   +33,7 s

10. Llarena/Fernandez (ESP/ESP, Skoda Fabia RS Rally2)   +39,1 s

Udostępnij.