(11.05.2023) FIA zatwierdziła listy zgłoszeń ORLEN 79. Rajdu Polski. W Mikołajkach zjawią się ostatecznie 83 załogi z 25 krajów, które będą rywalizowały o końcowy triumf w trzeciej rundzie mistrzostw Europy (ERC) oraz w drugiej odsłonie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). W pierwszym cyklu start awizują 62 załogi, w tym 14 z Polski. 32 samochody na starcie to rajdówki najwyższej klasy Rally2 (dawniej R5).

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami na warmińskich i mazurskich szutrach będzie rywalizowała plejada znakomitych zawodników, a wśród nich Hayden Paddon z Nowej Zelandii. Lider klasyfikacji ERC po dwóch rundach naklei na swoim samochodzie tablicę z numerem „1”.

Z „dwójką” wystartuje Efrén Llarena z Hiszpanii, triumfator mistrzostw Europy w ubiegłym sezonie, a z „trójką” zobaczymy czterokrotnego mistrza Norwegii Madsa Ostberga, który startuje ze szwedzką licencją. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk, pierwsza z polskich załóg i ubiegłoroczni triumfatorzy polskiego klasyka otrzymali numer „6”.

W pierwszej dziesiątce listy zgłoszeń znaleźli się także: mistrz Polski Tom Kristensson ze Szwecji, Włoch Andrea Mabellini, mistrz Francji w rajdach szutrowych Mathieu Franceschi, Łotysz Martin Sesks, kolejny Włoch Andrea Nucita oraz mistrz Finlandii Mikko Heikkilä.

Na starcie nie zabraknie także innych uznanych kierowców takich jak mistrz Wielkiej Brytanii Osian Pryce, mistrz Włoch w rajdach asfaltowych Simone Campedelli, mistrz Rumunii Simone Tempestini, utytułowany Szwed Pontus Tidemand, a także dwóch bardzo szybkich Czechów: Eric Cais i Filip Mareš.

18-letni Max McRae, bratanek słynnego Colina McRae wystartuje Oplem Corsa Rally4 z numerem 37.

Mazurskie szutry będą także areną walki o punkty do mistrzostw Polski. W drugiej rundzie krajowego czempionatu będzie rywalizowało 35 załóg. 14 zgłosiło się również do ERC, a wśród nich Grzegorz Grzyb, Sylwester Płachytka, Adrian Chwietczuk, Łukasz Byśkiniewicz, Maciej Lubiak, Jarosław Kołtun, Rafał Kwiatkowski i Jarosław Szeja (wszyscy w samochodach klasy Rally2).

Maciej Wisławski (pilot Andrzeja Kalitowicza), weteran rajdowych tras, mistrz i wicemistrz Europy, a także dwukrotny mistrz Polski, który po raz 29 wystartuje w Rajdzie Polski pojawi się na trasie z numerem startowym 90.

Listy zgłoszeń ORLEN 79. Rajdu Polski:

Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Polski 

Udostępnij.