Dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.
Zadanie nt. „Wspieranie promocji sportu poprzez dofinansowanie organizacji imprez mistrzowskich w Polsce w roku 2022” .

Zmiany w kwalifikacjach

(15.05.2022) Choć wyniki odcinka kwalifikacyjnego przed rundą mistrzostw Europy (FIA ERC) nie są wliczane do klasyfikacji generalnej zawodów, to mogą mieć kolosalny wpływ na jej ostateczny kształt. Dlatego też zawodnicy przywiązują dużą wagę do tych przedstartowych „szachów”. Dobry wynik uzyskany w kwalifikacjach daje pierwszeństwo w wyborze pozycji startowej do pierwszego etapu, co ma duże znaczenie w rajdach rozgrywanych na luźnej nawierzchni – takich, jak ORLEN 78. Rajd Polski.

Odcinek kwalifikacyjny funkcjonuje w mistrzostwach Europy od sezonu 2013. Pozycję startową do pierwszego etapu zawodów wybiera 15 najszybszych kierowców tej próby. Im lepszy czas i miejsce, tym większy wybór ma dany zawodnik. Dzięki temu zasady ustalania kolejności są bardziej uczciwe i decydują o niej kwestie sportowe.

Pozycja na drodze to ważny element rajdowej strategii, szczególnie w rajdach rozgrywanych na luźnej nawierzchni. Szutrowe drogi są pokryte warstwą luźnego szutru, kurzu i piachu, które obniżają przyczepność. Pierwsze samochody ruszające na dany oes „odkurzają” trasę, poprawiając jednocześnie warunki dla kolejnych zawodników, którzy mogą skorzystać z lepszej przyczepności, a co za tym idzie – jechać szybciej. Z kolei w rajdach asfaltowych, szczególnie w czasie deszczu, kierowcy preferują jazdę na początku stawki.

W sezonie 2022 zasady rozgrywania odcinka kwalifikacyjnego uległy niewielkim zmianom. Biorą w nim udział wyłącznie zawodnicy dysponujący rajdówkami Rally2/R5, czyli najbardziej zaawansowanymi konstrukcjami dopuszczonymi do startów w mistrzostwach regionalnych, takich jak FIA ERC. Co więcej, kierowcy z list priorytetowych FIA i ERC1 są zobowiązani do rywalizacji w kwalifikacjach.

Najszybszy zawodnik odcinka kwalifikacyjnego decyduje jako pierwszy i może wybrać pozycję startową od piętnastej do pierwszej. Autor drugiego czasu w kwalifikacjach wybiera jako drugi, trzeci jako trzeci i tak aż do miejsca numer piętnaście. Zawodnicy, którzy uplasowali się na miejscach powyżej szesnastego są ustawiani na liście startowej zgodnie z wynikami uzyskanymi na odcinku kwalifikacyjnym.

W drugim dniu rajdu kolejność startową wyznacza odwrócona klasyfikacja zawodów po pierwszym etapie. Lider rusza jako piętnasty, a piętnasty w tabeli z czasami otwiera trasę.

W ORLEN 78. Rajdzie Polski odcinek kwalifikacyjny zostanie rozegrany na 3,46-kilometrowym fragmencie próby Baranowo, znanej z poprzednich edycji zawodów.

 

  •  

  •   
     

  •    
       •  


  •    •  

Marczyk zwycięża
w Mikołajkach

Kalendarz ERC 2022

12-13.03

Rajd Serras De Fafe E Felgueiras

26-27.03

Rajd Azorów

14-15.05

Rajd Wysp Kanaryjskich

10-12.06

ORLEN 78. Rajd Polski

02-03.07

Rajd Łotwy

23-24.07

Rajd Roma Capitale

27-28.08

Rajd Czech Barum Zlin