Dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.
Zadanie nt. „Wspieranie promocji sportu poprzez dofinansowanie organizacji imprez mistrzowskich w Polsce w roku 2022” .

Marczyk i Gospodarczyk wystartują w Mikołajkach

(18.05.2022) Kibice będą zadowoleni, rywale być może nieco mniej, ponieważ Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zapowiedzieli udział w ORLEN 78. Rajdzie Polski. W swoim poprzednim starcie w tej imprezie Marczyk i Gospodarczyk uplasowali się na trzecim miejscu.

- W tym roku wystartujemy w 78. ORLEN Rajdzie Polski. To będzie dla nas wspaniałe wydarzenie. Startujemy w tym sezonie w mistrzostwach świata, ale nie mogło nas zabraknąć na wielkim święcie rajdów w Mikołajkach. Chcemy dumnie reprezentować naszego partnera, markę ORLEN, już w czerwcu, na najpiękniejszych trasach rajdowych na świecie – podkreślił Mikołaj Marczyk.

- To będzie nasz czwarty start w Rajdzie Polski – miły powrót do mistrzostw Europy. Dobrze czujemy się z Szymonem na mazurskich trasach i na pewno damy z siebie wszystko. Można powiedzieć nieco w żartach, że w ramach przygotowania będziemy mieli dwa rajdy WRC w Portugalii i na Sardynii. Wierzę w to, że te starty zaprocentują później w Mikołajkach i będziemy mogli cieszyć oczy polskich kibiców – podsumował zawodnik ORLEN Teamu.

- Rajd Polski zawsze jest dla mnie czymś wyjątkowym. Spotkanie z polskimi kibicami, największa motorsportowa impreza w kraju. To czerwiec, Mazury – klimat tego rajdu jest niepowtarzalny. Nigdzie nie startuje się lepiej, niż w domu. W zeszłym roku zajęliśmy w Rajdzie Polski 3. miejsce, za Aleksiejem Łukjaniukiem i Andreasem Mikkelsenem. Wierzę w to, że w tym razem powalczymy o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej – mówił Szymon Gospodarczyk.

- Rajd Polski wpisał się na stałe do naszego rajdowego kalendarza. Pojawiliśmy się tam z Miko w 2018 roku i od tej pory pojawiamy się na każdej edycji. Bardzo lubimy ten rajd – to jedna z najlepszych imprez w tej części Europy i podkreślają to też zawodnicy z zagranicy. Oni też bardzo lubią przyjeżdżać do Mikołajek, to dla nich wielka gratka. Te szybkie zakręty, hopki, pośród pól i mazurskich jezior w czerwcowym słońcu – to coś wspaniałego – zakończył pilot Mikołaja Marczyka.

Mikołaj i Szymon to dwukrotni rajdowi mistrzowie Polski. Po raz pierwszy sięgali po ten tytuł w sezonie 2019, ledwie w trzecim roku profesjonalnych startów Marczyka. Po tym sukcesie załoga rozpoczęła współpracę z PKN ORLEN i dołączyła do składu ORLEN Team, by rywalizować w mistrzostwach Europy. W debiutanckim, przymusowo skróconym z powodu pandemii sezonie 2020, wzięli udział pięciu rundach europejskiego czempionatu, a zmagania zakończyli na 8. pozycji w klasyfikacji ERC i 4. w ERC1 Junior. Ich najlepszym rezultatem było 4. miejsce w generalce asfaltowego Rally Fafe Montelogo – trzeciej rundy FIA ERC 2020.

W 2021 roku eksportowa załoga ORLEN Team łączyła starty w mistrzostwach Europy z rywalizacją w wybranych rundach mistrzostw Polski. W FIA ERC zakończyli sezon jako trzecia załoga, walcząc do samego końca o tytuł wicemistrzowski. Z kolei na krajowym podwórku pewnie sięgnęli po swoje drugie w karierze mistrzostwo Polski.

Sezon 2022 to kolejny sportowy awans Mikołaja i Szymona, tym razem do mistrzostw świata, w których rywalizują w mocno obsadzonej kategorii WRC2. Zmagania rozpoczęli od asfaltowego Rajdu Chorwacji, zakończonego na 9. miejscu w klasyfikacji WRC2. Do Mikołajek przyjadą dobrze rozgrzani szutrową rywalizacją, ponieważ przed polską rundą FIA ERC czekają ich jeszcze dwie rundy WRC – Rajdy Portugalii i Sardynii.

Marczyk i Gospodarczyk od 2018 roku są wierni rajdówkom z Mlada Boleslav, więc w ORLEN 78. Rajdzie Polski wystartują Skodą Fabią Rally2 evo – najnowszą wersją tej utytułowanej konstrukcji.

  •  

  •   
     

  •    
       •  


  •    •  

Marczyk zwycięża
w Mikołajkach

Kalendarz ERC 2022

12-13.03

Rajd Serras De Fafe E Felgueiras

26-27.03

Rajd Azorów

14-15.05

Rajd Wysp Kanaryjskich

10-12.06

ORLEN 78. Rajd Polski

02-03.07

Rajd Łotwy

23-24.07

Rajd Roma Capitale

27-28.08

Rajd Czech Barum Zlin