Dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.
Zadanie nt. „Wspieranie promocji sportu poprzez dofinansowanie organizacji imprez mistrzowskich w Polsce w roku 2022” .

Liderzy z Hiszpanii

(08.06.2022) W ostatnich latach to Polacy bili się o czołowe pozycje w mistrzostwach Europy. Trzy tytuły zdobyli Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran, trzecie miejsce zajęli Łukasz Habaj i Daniel Dymurski, co w ostatnim sezonie powtórzyli Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. W tym roku przed ORLEN 78. Rajdem Polski w europejskim czempionacie prowadzą Hiszpanie.

Rywalizacja w tegorocznej odsłonie FIA ERC rozpoczęła się 11 marca w Portugalii, gdzie rozegrano Rally Serras de Fafe – Felgueiras – Cabreira e Boticas. Szutrowy rajd stanowił inauguracyjną rundę 70. sezonu europejskiego czempionatu.

Ściganie na szutrowych drogach dystryktu Braga zdominował duet Nil Solans/Marc Martí w Volkswagenie Polo GTI R5. Na mecie Hiszpanie mieli blisko minutową przewagę nad kolejną załogą. Solans i Marti wykorzystali swoje doświadczenie z portugalskich szutrów. Kierowca czterokrotnie startował w Rajdzie Portugalii, który stanowi rundę mistrzostw świata. Z kolei pilot ma na swoim koncie ponad 200 rund WRC, przejechanych m.in. z Carlosem Sainzem czy Danim Sordo. Na drugim miejscu uplasowali się Portugalczycy Armindo Araujo i Luis Ramalho (Skoda Fabia Rally2 evo). Najniższy stopień podium zajął Estończyk Georg Linnamae (Volkswagen Polo GTI R5), pilotowany przez Jamesa Morgana.

Atak na środku oceanu

Drugą rundę FIA ERC 2022 również rozegrano na terenie Portugalii, a konkretnie na położonej na środku Atlantyku Wyspie Świętego Michała – największej w archipelagu Azorów – gdzie po raz 56. przeprowadzono Azores Rallye (25-27 marca). Na słynnych oesach pokrytych wulkanicznym szutrem Araujo wywalczył punkty za piątą lokatę. Po fantastycznej szarży na finałowym oesie rajd wygrali ubiegłoroczni wicemistrzowie Starego Kontynentu – Efren Llarena i Sara Fernandez (Skoda Fabia Rally2 evo). Wyniki Rajdu Azorów wywindowały Araujo i Ramalho na pozycję liderów punktacji FIA ERC, a Llarena i Fernandez awansowali na drugą lokatę. Rundę na Azorach, z powodu problemów z budżetem, opuścił Nil Solans.

Starcie na Gran Canarii

Ostatnią przed ORLEN 78. Rajdem Polski okazją do walki o punkty w FIA ERC był asfaltowy Rally Islas Canarias (12-14 maja). Tempo rywalizacji na hiszpańskiej wyspie nadawał trzykrotny zwycięzca tej imprezy Luis Monzon, któremu notatki dyktował Jose Carlos Deniz (Skoda Fabia Rally2 evo). Monzon prowadził do dziewiątego oesu, po którym jednak musiał się wycofać. Prowadzenie przejęli Solans i Marti. Przed finałową próbą drugie miejsce utrzymywali Francuzi – Yoann Bonato i Benjamin Boulloud (Citroen C3 Rally2), ale na zakończenie oesu manewr z Azorów powtórzyli Llarena i Fernandez, którzy zajęli drugie miejsce. Punkty zdobyte na Gran Canarii pozwoliły Solansowi awansować na drugie miejsce w punktacji mistrzostw. Z kolei Llarena przyjedzie do Mikołajek jako lider mistrzostw Europy.

 

Punktacja FIA ERC przed ORLEN 78. Rajdem Polski:

1. Llarena/Fernandez 70 pkt

2. Solans/Marti 65 pkt

3. Araujo/Ramalho 45 pkt

4. Pardo Siota/Perez Fernandez 35 pkt

5. Tempestini/Itu 34 pkt

6. Campedelli/Canton 31 pkt

7. Magalhaes/Magalhaes 30 pkt

8. Battistoli/Scattolin 29 pkt

9. Wagner/Winter 28 pkt

10. Moura/Costa 27 pkt

  •  

  •   
     

  •    
       •  


  •    •  

Marczyk zwycięża
w Mikołajkach

Kalendarz ERC 2022

12-13.03

Rajd Serras De Fafe E Felgueiras

26-27.03

Rajd Azorów

14-15.05

Rajd Wysp Kanaryjskich

10-12.06

ORLEN 78. Rajd Polski

02-03.07

Rajd Łotwy

23-24.07

Rajd Roma Capitale

27-28.08

Rajd Czech Barum Zlin