Dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.
Zadanie nt. „Wspieranie promocji sportu poprzez dofinansowanie organizacji imprez mistrzowskich w Polsce w roku 2022” .

31 maja poznamy listę zgłoszeń

(23.05.2022) Już za kilkanaście dni europejska i polska czołówka zmierzą się na trasach ORLEN 78. Rajdu Polski. Do biura rajdu spływają kolejne zgłoszenia, ale zgodnie z regulaminem listę zgłoszeń załóg, którzy wystartują w Mikołajkach poznamy 31 maja podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Wcześniej lista zgłoszeń musi zostać zaakceptowana przez FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) i dopiero wtedy organizator może upublicznić jej zawartość. Wielu zawodników nie ukrywa jednak swoich planów i dlatego też kibice wybierający się do Mikołajek już wiedzą, że na szybkich mazurskich szutrach zobaczymy między innymi Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka (Skoda Fabia Rally2 Evo).

Mistrzowie Polski debiutują w tym sezonie w mistrzostwach świata (WRC) i koncentrują się na walce w kategorii WRC2, ale dla polskiego klasyka – rundy mistrzostw Europy (ERC) – robią wyjątek i zobaczymy ich w Mikołajkach.

Marczyk i Gospodarczyk znakomicie wypadli w zakończonym w ubiegłą niedzielę Rajdzie Portugali, czwartej rundzie WRC. Rywalizowali naturalnie w WRC2 i w grupie samochodów Rally2 (dawniej R5) uplasowali się na 4 miejscu wśród 30 załóg, które osiągnęły metę w tej kategorii. Warto również odnotować, że ich łupem padł pierwszy odcinek specjalny w rajdzie – superoes rozegrany na ulicach historycznej Coimbry.

Marczyk niejednokrotnie zwyciężał na tego typu technicznych próbach. Od roku 2019 należy do niego najlepszy czas (1:46,6) uzyskany przez polskiego zawodnika na torze Mikołajki Arena w samochodzie klasy Rally2/R5. Rekordzistą wśród „erpiątek” jest Jari Huttunen z Finlandi, który trasę o długości 2,5 km przejechał o 0,6 sekundy szybciej. Rekord toru (1:43,9) został natomiast ustanowiony przez Sebastiena Ogiera, ośmiokrotnego mistrza świata w 2015 roku. W tym samym sezonie Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta WRC) przejechali trasę oesu w czasie 1:44,4 s co jest do dzisiaj polskim rekordem.  

 

  •  

  •   
     

  •    
       •  


  •    •  

Marczyk zwycięża
w Mikołajkach

Kalendarz ERC 2022

12-13.03

Rajd Serras De Fafe E Felgueiras

26-27.03

Rajd Azorów

14-15.05

Rajd Wysp Kanaryjskich

10-12.06

ORLEN 78. Rajd Polski

02-03.07

Rajd Łotwy

23-24.07

Rajd Roma Capitale

27-28.08

Rajd Czech Barum Zlin