Mikkelsen: To jeden z moich ulubionych rajdów

(14.06.2021) Zwycięzca rund mistrzostw Europy, a także triumfator Rajdu Polski (2016) właśnie tak określił te zawody. Co jeszcze powiedział Andreas Mikkelsen, który na Mazurach będzie się ścigać Skodą Fabią Rally2 przygotowaną przez ekipę Toksport WRT.

Co możesz powiedzieć o Rajdzie Polski i wyzwaniach jakie stawia przed kierowcą?

To zawsze był jeden z moich ulubionych rajdów ze względu na charakterystykę dróg, prędkości, odrobinę luźnego szutru i całkiem dobrą przyczepność. Na niektórych partiach odcinków tworzą się koleiny, o które można się lekko „oprzeć” i mocno wrzucić auto w zakręt. To z kolei daje kierowcy wrażenie szybkiej i bardzo płynnej jazdy. Zawsze byłem konkurencyjny na Mazurach, ponieważ to szybki rajd i trzeba być naprawdę zaangażowanym, co finalnie daje sporo frajdy.

Biorąc pod uwagę twoje doświadczenie i osiągnięcia, startujesz w ORLEN 77. Rajdzie Polski w roli faworyta. Co to dla Ciebie oznacza?

Dla mnie to OK. To zrozumiałe – jeśli wygrało się rundę WRC organizowaną na tych trasach, to w kolejnym starcie upatruje się w Tobie kandydata do wygranej. To miłe, ale tak naprawdę nie ma większego znaczenia, bo w walce o zwycięstwo liczy się determinacja i prędkość, a nie to komu daje się najwięcej szans. Ważne jest to, by osiągnąć dobry czas na odcinku kwalifikacyjnym, bo to pozwala wybrać dobrą pozycję na drodze i atakować.

Zasady odcinka kwalifikacyjnego oznaczają, że pozycja startowa właściwie jest w rękach kierowcy, pod warunkiem, że wywalczył dobry czas. Tak to rozumiesz?

Dokładnie. Dobrze pamiętam z poprzednich startów w Polsce, że na odcinkach może się mocno kurzyć. Ograniczający widoczność pył to problem i coś co trzeba brać pod uwagę wybierając pozycję.

Przed tobą intensywny kalendarz startów. Nie myślisz, że to szaleństwo?

Przed nami ORLEN 77. Rajd Polski, potem planujemy Rajdy Safari i Lipawy, a następnie powrót do WRC podczas Rajdu Estonii. Czeka nas sporo szybkiego ścigania na szutrze. Już nie mogę się doczekać!

Ze 102 załóg zgłoszonych do ORLEN 77. Rajdu Polski, aż 44 pojadą najszybszymi samochodami samochody Rally2. Jesteś gotowy na tak zaciętą rywalizację?

Walka będzie zacięta, bo przyjedzie mnóstwo mocnych kierowców. Jest Łukjaniuk, Breen, Griazin – on będą szczególnie szybcy ze względu na swoje doświadczenie. Będzie co robić.  •  


 •  

 •   
   

 •    
    •   •  


 •  

SS-14 Rally Poland 100th Anniversary
- ORLEN 77. Rally Poland

Kalendarz 2021

18-20.06.

ORLEN 77. Rajd Polski

01-03.07.

Rajd Lipawy

23-25.07.

Rajd Roma Capitale

27-29.08.

Rajd Barum Czech Zlín

16-18.09

Rajd Azorów

01-03.10.

Rally Serras de Fafe e Felgueiras

22-24.10.

Rajd Węgier

18-20.11.

Rajd Wysp Kanaryjskich