FIA WRC PZM
Dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.
Zadanie nt. „Wspieranie promocji sportu poprzez dofinansowanie organizacji imprez mistrzowskich w Polsce w roku 2023”.

Mazury i Mikołajki

 

Wyjątkowe miejsca
Warmii i Mazur

Warmia i Mazury to bardzo popularny region dla turystów ze względu na Wielkie Jeziora Mazurskie i wysokiej klasy zabytki. Bogaty w letnie kurorty i uzdrowisko, pełen wielu uroczych miasteczek położonych wśród pięknych lasów i akwenów, którego stolicą jest Olsztyn.

Mazury swój urozmaicony krajobraz złożony z jezior, lasów i trzęsawisk zawdzięczają według legendy pomyłce… Pana Boga. Otóż gdy stworzył on już cały świat i postanowił odpocząć, zorientował się, że w jego dziele jest dziura. Postanowił ją szybko zapełnić tym, co się dało wziąć z innych części świata. Tak powstała Kraina Tysiąca Jezior z największymi akwenami Śniardwy i Mamry, rozwiniętą bazą turystyczną i licznymi „perełkami”. Jest wśród nich Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce. Nazwa miejsca pochodzić ma od rosnącej tu kiedyś lipy, na której pojawiła się figurka Matki Boskiej. Zdobiony koronami papieskimi obraz Matki Bożej, wzorowany na przedstawiającej ją ikonie w rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore, znajduje się w późnobarokowej, kunsztownie zdobionej bazylice, przyciągającej tłumy pątników. Również ewangelików, bo w tym wizerunku Maria czczona jest jako Matka Jedności Chrześcijan. Codziennie można posłuchać oryginalnych, barokowych organów podczas kwadransa koncertu-prezentacji.

Spacer wśród jeleni szlachetnych i wschodnich pasących się na pastwiskach nad jeziorem Kuc i wizyta u danieli oraz muflonów w stacji badawczej Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym to wyjątkowe przeżycie. Podobnie jak spływ Krutynią, „kultową” rzeką kajakarzy, która wypływa z jeziora Warpnińskiego i wpływa do jeziora Bełdan. W połączeniu z kilkoma innymi strugami i jeziorami tworzy szlak wioślarski o długości ponad 100 km. Nie jest trudna, więc można nią popłynąć nawet w towarzystwie niedoświadczonych kajakarzy. Ten uważany za najbardziej malowniczy w kraju szlak wodny, przecinający Puszczę Piską spopularyzował Melchior Wańkowicz w powieści „Na tropach Smętka”.

Miłośnicy nowoczesnej aktywnej zabawy powinni jednak odwiedzić Wyspę Młyńską, która jest niemal wrotami do niezliczonych ścieżek pieszo-rowerowych prowadzących od jeziora Iławskiego, wzdłuż rzeki Iławki, aż do Jezioraka. Wspomniane ścieżki urozmaicają, chociażby drewniane mosty wychodzące w głąb wody, wiaty biesiadne, siłownie pod chmurką, place zabaw. Dla romantyków polecamy odwiedzić Wyspę Młyńską w Noc Kupały. Iława to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Za sprawą rzek i jezior delektuj się urokami regionu z poziomu wody. Nawet jeśli nie wziąłeś ze sobą własnego kajaka, nic straconego. Skorzystaj z wypożyczalni sprzętu wodnego lub z zorganizowanych spływów kajakowych. Możemy zapewnić Cię o niesamowitych wrażeniach.

Bardziej od wody wolisz przejażdżki jednośladem? Nie zaskoczymy Cię, mówiąc o nieskończonej liczbie szlaków rowerowych. Podejmij wyzwanie i ruszaj, odkrywaj. Pokonując szlak zielony „Kanału Elbląskiego”, mijamy, chociażby zabytkowy kościół w Ząbrowie, malownicze Siemiany, docierając aż do Elbląga. Korzystając z uroków niebieskiego szlaku „Prusów”, naszym oczom ukaże się neogotycki kościół św. Bartłomieja czy pałac w Karnitach. Natomiast wybierając szlak czerwony „Autorytetów” odwiedzimy Izbę pamięci Emila von Behringa (laureata nagrody Nobla w dziedzinie medycyny) czy cmentarz rodowy Albersów z neogotycką kaplicą.

Miłośników jazdy konnej ucieszy możliwość, zwiedzania okolicy w towarzystwie pięknych koni. Wiatr we włosach, tętent kopyt i szum złotych łanów zboża, a to wszystko za sprawą okolicznych stadnin koni, które ucieszą i zrelaksuj zarówno dorosłych, jak i ich pociechy.

Duży obiekt z wodami termalnymi znajduje się także na północy Polski, w województwie warmińsko-mazurskim. Są to Termy Warmińskie usytuowane w Lidzbarku Warmińskim - perle Warmii i jej historycznej stolicy, dawniej siedziby biskupów warmińskich i członku Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow. To pierwszy ośrodek termalny zlokalizowany na północy Polski. Jego klimat i bioklimat cechują się właściwościami leczniczymi i profilaktycznymi. Mogą być wykorzystywane w leczeniu klimatycznym chorób narządów ruchu, chorób układu krążenia oraz zaburzeń neurologicznych. Może także wspomagać leczenie zaburzeń przemiany materii. Liczba godzin ze słońcem jest wyższa niż norma usłonecznienia, wynosząca dla uzdrowisk środkowej Europy 1500 godzin w roku. Pod względem warunków termiczno-wilgotnościowych klimat Lidzbarka spełnia kryteria stawiane miejscowościom uzdrowiskowym. W wyjątkowy sposób łączy wysoki standard usług hotelowych z bogatą ofertą SPA. Stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku i relaksu, zarówno dla tych, którzy aktywnie uprawiają sport, jak i dla tych, którzy mają ochotę na chwilę wytchnienia od codzienności, bowiem ten kompleks sportowo-rekreacyjny podzielony jest na dwie części: sportową i relaksacyjną. W części sportowej można skorzystać z pełnowymiarowego basenu pływackiego, basenu wielozdaniowego czy z sezonowej zewnętrznej dzikiej rzeki. W tej części znajduje się także mnóstwo atrakcji dla dzieci. Dla najmłodszych przygotowano specjalny basen z urządzeniami do zabawy, m.in.: kanał dla statków, grzybek wodny, fontanny czy armatki wodne. W części relaksacyjnej odwiedzający mogą skorzystać z basenu witalnego z leżankami wodnymi, wodospadem i dyszami masującymi, terapeutycznego basenu solankowego, basenu hipertermicznego i całorocznego basenu zewnętrznego. Oczywiście wydzielona jest też strefa saun.

Bardzo ciekawą propozycją saunowania i to uwzględniającego charakterystykę regionu warmińsko-mazurskiego, jest Pływająca Mazurska Sauna. Tak, to pływająca sauna na wodach Wielkich Jezior Mazurskich, nieopodal Giżycka. Piec – stanowiący serce pomieszczenia – opalany jest drewnem, a dostęp do malowniczych krajobrazów w trakcie seansu (obok doznań w postaci delikatnego kołysania się na wodzie) jest wliczony w cenę.

Mazurski fragment Green Velo to Mazury Północne i mekka żeglarzy w Węgorzewie, skąd droga prowadzi do Bani Mazurskich na pofałdowanych Mazurach Garbatych i do Gołdapi, która w 2019 roku została laureatem najlepszej europejskiej destynacji turystycznej w kategorii turystyka zdrowotna i wellness w europejskim konkursie EDEN. To z kolei jedyne w regionie uzdrowisko, a zarazem i miasto o najczystszym powietrzu w kraju, prężnie rozwijający się ośrodek turystyczno-wypoczynkowy i członek elitarnego stowarzyszenia miast Cittaslow. W dzielnicy uzdrowiskowej tętnią życiem czwarte co do wielkości w Polsce, Mazurskie Tężnie Solankowe. Do odpoczynku zachęca Zdrój – nowoczesna pijalnia wód z grotą solną i działającymi przez cały rok minitężniami. Molo Parku Zdrojowego wcina się w jezioro, przez które przebiega polsko-rosyjska granica. Stacja narciarska na Pięknej Górze udostępnia 2 km tras zjazdowych, a kolejką linowo-krzesełkową wjeżdża się na szczyt do kawiarni obrotowej.

Na odcinku 10 km, gdzie różnica poziomów wynosi 100 metrów znajdują się unikatowe na skalę światową pochylnie, po których przetacza się statki na specjalnych platformach ustawionych na szynach. Rejsy na odcinku Buczyniec – Elbląg, gdzie znajduje się 5 pochylni, oferuje Żegluga Elbląska.

Pojeździć na deskach można właściwie w każdym regionie Polski. Jako największa na północy kraju reklamuje się stacja narciarska Kurza Góra we wsi Kurzętnik w województwie warmińsko-mazurskim. W ofercie ma trzy oświetlone trasy narciarskie (łącznie 2,5 km zjazdu), zimowy park rozrywki dla najmłodszych, lodowisko, szkołę narciarską oraz „największą fabrykę śniegu w Europie”, a także całoroczne siedem torów tubingowych (w tym jeden dla najmłodszych).

Zwycięzca sondy dla internautów „Zimowe atrakcje 2020” to Uzdrowisko Gołdap ze stokiem narciarskim Piękna Góra (272 m n.p.m.) – również położone w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie wytyczono trzy trasy narciarskie (350 m, 500 m i 750 m), obok których znajdują się wyciągi narciarskie (dwa orczyki oraz usytuowana obok zajazdu, przy najdłuższej trasie zjazdowej, dwuosobowa kolej krzesełkowa). Ze szczytu Pięknej Góry w kierunku zajazdu prowadzi ponad kilometrowej długości betonowy tor saneczkowy, wykorzystywany zimą i latem. Atutem tego miejsca jest kawiarnia na szczycie Pięknej Góry z podłogą obrotową, która w ciągu 50 minut zatacza pełen okrąg, pozwalając podziwiać polodowcową panoramę za oknem wraz z miasteczkiem Gołdap i Puszczą Romnicką.

 

Znajdź swoją inspirację i odkryj Warmię i Mazury: https://www.polska.travel/

Materiał przygotowany przez Polską Organizację Turystyczną.

  •  

  •   
       •  


  •  


  •  


  •    •  

ORLEN 79.Rajd Polski
 

Kalendarz WRC 2024

25–28.01

Rajd Monte Carlo

15–18.02

Rajd Szwecji

28–31.03

Rajd Safari (Kenia)

18–21.04

Rajd Chorwacji

09–12.05

Vodafone Rajd Portugalii

30-02.06

Rajd Sardynii (Włochy)

27–30.06

ORLEN 80. Rajd Polski

18–21.07

Tet Rajd Łotwy

01–04.08

Secto Rajd Finlandii

05–08.09

EKO Rajd Akropolu (Grecja)

26–29.09

Rajd Chile Bio Bio

31.10–03.11

Rajd Europy Centralnej (Austria, Czechy, Niemcy)

21–24.11

FORUM8 Rajd Japonii