ERC LogoPolski Związek Motorowy - PZM
       FIA Environmental Accreditation  - 2 Star Rating

Organizator ORLEN OIL 81. Rajdu Polski świadomie zadeklarował swoje zaangażowanie w prowadzenie odpowiedzialnej polityki społeczno-środowiskowej. Będzie się to odbywać poprzez podejmowanie wszelkich działań minimalizujących wpływ wydarzenia na środowisko, biorąc udział w Programie Akredytacji Środowiskowej Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA). Jednocześnie organizator zobowiązał się do ciągłego rozwoju i wprowadzania kolejnych ekologicznych i prospołecznych rozwiązań, których celem jest uzyskanie i utrzymanie najwyższego poziomu akredytacji środowiskowej FIA.

Mając na uwadze, jak ważne jest zachowanie zrównoważonego rozwoju, ograniczenie wpływu na zmiany klimatu poprzez redukcję śladu węglowego oraz ochronę bioróżnorodności, dążymy do uzyskania celu poprzez wprowadzenie systemu zarządzania określonymi wskaźnikami, ich monitoringu oraz działań redukujących lub kompensacyjnych w przypadku przekroczeń. Ma to szczególne znaczenie dla ORLEN OIL 81. Rajdu Polski, gdyż jego trasy przebiegają w regionie o znacznym bogactwie środowiska naturalnego, uważanym za zielone płuca Polski.

Przeprowadzenie działań zmierzających do osiągnięcia celu środowiskowego wymaga nie tylko zaangażowania osób pracujących przy organizacji rajdu, ale też włączenia i zachęcenia do wprowadzania ekologicznych rozwiązań wśród partnerów wydarzenia, takich jak dostawcy usług, media, lokalne samorządy oraz promowania odpowiednich postaw i zwiększania świadomości wśród zawodników, obsługi czy kibiców. Zależy nam, aby poprzez rozpowszechnianie przyjaznych środowisku rozwiązań i technologii oddziaływać również pozytywnie na lokalną społeczność i zrównoważony rozwój regionu. Razem możemy więcej.

W trosce o środowisko i biorąc pełną odpowiedzialność za zrównoważony rozwój, pragniemy wdrożyć następujące działania oraz zobowiązać naszych partnerów do podążania zgodnie z poniższymi zasadami:

  • Przestrzeganie w zakresie ochrony środowiska krajowych przepisów prawa, Regulaminu PZM dot. ochrony środowiska w sportach motorowych oraz wynikających z Programu Akredytacji Środowiskowej FIA.
  • Promowanie świadomości środowiskowej w dostępnych kanałach komunikacji (materiały rajdowe, strony internetowe, media, social media).
  • Edukowanie członków organizacji, obsługi wydarzenia oraz dostawców usług w zakresie polityki środowiskowej i stosowania dobrych praktyk.
  • Stosowanie rozwiązań ograniczających zużycie energii, promowanie odnawialnych źródeł energii.
  • Ograniczanie zużycia wody, promowanie działań minimalizujących wpływ na środowisko gruntowo-wodne.
  • Ograniczanie produkcji odpadów, m.in. poprzez stosowanie opakowań i materiałów z recyklingu oraz prowadzenie segregacji odpadów i korzystanie z rozwiązań, które mogą pozwolić na ich powtórne wykorzystanie.
  • Redukowanie emisji dwutlenku węgla pochodzącego z transportu, poprzez prowadzenie efektywnej logistyki transportowej w dostawie sprzętu i materiałów, wprowadzenie pojazdów hybrydowych i elektrycznych do floty organizatora, promowanie dojazdu kibiców publicznymi środkami transportu i wspólnych dojazdów, maksymalizowanie spotkań w wersji online.
  • Współpracowanie pomiędzy wszystkimi podmiotami w zakresie ochrony środowiska na rzecz działań zmierzających do ograniczenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza.
  • Ograniczanie dokumentów i materiałów w wersji papierowej, publikowanie materiałów, informatorów w wersji elektronicznej, przygotowywanie dokumentów oficjalnych, o ile to możliwe, w wersjach elektronicznych.
  • Monitorowanie ustalonych wskaźników i wprowadzanie na tej podstawie ulepszeń w przyjętych rozwiązaniach.
Udostępnij.