Nie ma niczego cenniejszego niż ludzie zdrowie i życie, więc w czasie ORLEN 80. Rajdu Polski kwestia bezpieczeństwa jest absolutnie kluczowa. Jak zachowywać się w czasie zawodów, by nie zepsuć tego motorsportowego święta?

Przed wyjazdem na ORLEN 80. Rajd Polski koniecznie poznajcie i zapamiętajcie kilka zasad, które pomogą Wam bezpiecznie oglądać rywalizację najlepszych załóg na świecie, a organizatorom pomogą w sprawnym przeprowadzeniu imprezy.

 • Wyruszaj na odcinki na tyle wcześnie, by w strefie kibica być co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem odcinka. Jeśli będziesz za późno, dotarcie do danego miejsca może nie być możliwe.
 • Nie wchodź na trasę rajdu, nie przechodź i nie przebiegaj przez drogę.
 • Nie podchodź zbyt blisko. Strefy kibica i miejsca, z których możesz oglądać rajdówki są wyznaczone tak blisko trasy, jak to możliwe. Pędzące samochody mogą rozrzucać luźny szuter i kamienie, więc odpowiedni dystans jest szczególnie ważny.
 • Stosuj się do poleceń służb porządkowych. Jeżeli służby porządkowe, a także jadące przed rajdówkami załogi samochodów organizatora, uznają że zachowanie kibiców uniemożliwia bezpieczne przeprowadzenie odcinka specjalnego, to próba może być opóźniona lub nawet odwołana.
 • Nie stawaj w miejscach niebezpiecznych, np. na zewnętrznych zakrętów, za hopami czy po długich prostych, a także poniżej poziomu drogi. Jeśli to możliwe – stań wyżej, wybierając oddalone skarpy czy pagórki. Będziesz miał lepszy (szerszy) widok na trasę, a dodatkowo – szybciej dostrzeżesz ewentualne zagrożenie. Uważaj na śliski grunt – np. błoto czy mokrą trawę.
 • Zabierasz dzieci czy psa? Nie pozostawiaj ich bez opieki przy trasie rajdu.
 • Nie rzucaj żadnych przedmiotów na drogę.
 • Nie korzystaj z drona nad obszarem rajdu. Przestrzeń powietrzna będzie zamknięta.
 • Pomyśl o innych – nie blokuj dojazdów, szczególnie dróg ewakuacyjnych i parkuj tak, by twój samochód nie przeszkadzał.

Z szacunkiem do przyrody i pracy!

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to nie tylko spektakularne, uwielbiane przez zawodników i kibiców, odcinki specjalne, lecz przede wszystkim ponadnarodowe dobro i miejsce, gdzie mieszkają i pracują inni ludzie. Dlatego tak ważne jest, by cieszyć się ORLEN 80. Rajdem Polski odpowiedzialnie, a co za tym idzie – z jak największym poszanowaniem środowiska naturalnego i rolnictwa.

 • Nie śmieć i segreguj odpady. Reaguj, jeśli widzisz, że ktoś nie szanuje przyrody.
 • Nie niszcz upraw – to efekt ciężkiej pracy wielu ludzi i źródło ich utrzymania.

Dzięki temu lokalni mieszkańcy z ochotą przywitają w swoim regionie kolejne edycje rajdu.

Tylko przy zielonym świetle – uwaga na samochody Rally1

Rajdówki królewskiej kategorii Rally1 to samochody hybrydowe, a więc wyposażone w układ wysokiego napięcia i baterię trakcyjną. Aby zapewnić bezpieczeństwo w czasie obsługi i kontaktu z tymi pojazdami wprowadzono w nich sygnalizację. Za przednią i jedną z bocznych szyb znajdują się lampki kontrolne. Zielone światło oznacza, że układ elektryczny jest sprawny i nie wiąże się z ryzykiem dla osób trzecich. Z kolei czerwona lampka to ostrzeżenie, by nie dotykać samochodu, ponieważ występuje ryzyko porażenia prądem.

Podczas rajdu zdarza się, że samochody wypadają z trasy i nie zawsze mogą na nią powrócić o własnych siłach. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą entuzjastyczni i zaangażowani kibice, których na Mazurach nie brakuje. Jednak zanim pomożecie załodze hybrydowego samochodu Rally1 wydostać się z pułapki, upewnijcie się, że za szybą świeci się zielona lampka.

Bezpieczeństwo to wspólna sprawa!

Pamiętaj, im więcej osób dba o bezpieczny przebieg rajdu, tym lepiej. Dlatego nie bądź bierny. Zareaguj, jeżeli zauważyłeś zagrożenie lub niebezpieczne zachowanie. W ten sposób pomagasz w sprawnym przeprowadzeniu imprezy.

Udostępnij.