(28.06.2024) Na czterech z siedmiu zaplanowanych na piątek oesów ORLEN 80. Rajdu Polski odnotowano poważne problemy z kibicami, którzy stali w niedozwolonych miejscach i nie przestrzegali zasad bezpieczeństwa. W efekcie jeden oes był opóźniony, trzy wstrzymano, z których dwa następnie odwołano. Do sprawnego rozegrania pozostałych prób potrzebna jest dyscyplina wszystkich kibiców i bezpieczne zachowanie w trakcie całego odcinka specjalnego.

Dla wielu kibiców ORLEN 80. Rajd Polski – siódma runda WRC – to prawdziwe święto, na które długo czekali. Mnóstwo fanów pokonało setki kilometrów, żeby na własne oczy obejrzeć rywalizację najlepszych rajdowych załóg na świecie. Tymczasem dziś wielu kibiców nie przeżywało fantastycznych sportowych emocji, lecz rozczarowania z powodu odwołanych odcinków specjalnych.

Kompromisu z tymi, którzy uniemożliwiają rozegranie odcinka specjalnego nie będzie.

Do sprawnego przeprowadzenia rajdu konieczna jest współpraca wielu podmiotów i osób. Ponad 1000 osób ciężko pracuje, aby rajd został sprawnie przeprowadzony. Ich wysiłek nie może być marnotrawiony przez nieodpowiedzialną mniejszość. Dziś dostali żółtą kartkę, drugi kartonik to koniec marzeń o powrocie do mistrzostw świata.

Kamery widzą wszystko

W każdym samochodzie Rally1, a także w wielu rajdówkach Rally2, zainstalowane są kamery, które na żywo przekazują obraz z odcinków specjalnych także do organizatora i delegatów FIA. To oznacza, że widzą oni wszystko – mogą obserwować dosłownie każdy metr, każdego odcinka specjalnego, na całej jego długości – od startu do mety. Mają pełny obraz sytuacji na trasie i to z kilku samochodów na raz.

Nic się nie ukryje. Chowanie się na czas przejazdu samochodów funkcyjnych i delegatów ds. bezpieczeństwa, by potem wrócić w niebezpieczne miejsca nie ma najmniejszego sensu. Jeżeli kibice nadal będą stawać w zabronionych, niebezpiecznych miejscach, to w efekcie swojego zachowania, nie zobaczą żadnej rajdówki, bo kolejne próby będą odwoływane. Nie będzie żadnego pobłażania – jakiekolwiek wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa będą kończyć się przerwaniem widowiska.

W ORLEN 80. Rajdzie Polski pozostało 11 odcinków specjalnych do rozegrania. Każdy z nich może być fantastycznym, emocjonującym i spektakularnym widowiskiem. Zawodnicy nie zawodzą. Czy będziemy ich oglądali przez dwa kolejne etapy rajdu zależy już tylko od kibiców.  

Udostępnij.