(19.05.2023) Zawodnicy mają już za sobą zapoznanie z trasą odcinków specjalnych ORLEN 79. Rajdu Polski. Jak czołowi kierowcy i piloci oceniają wyzwanie, które czeka ich na Warmii i Mazurach?

Hayden Paddon (Hyundai i20 N Rally2, nr 1): – Miło wrócić do Polski po sześcioletniej przerwie. Od razu wracają miłe wspomnienia jakie mamy z tego rajdu, szczególnie że osiągaliśmy tu dobre wyniki. Uwielbiam tę imprezę, nie mogę się już doczekać startu. Z pewnością przed nami bardzo wymagające zawody. Wydaje mi się, że trasa jest trochę bardziej miękka niż podczas mojego ostatniego startu, więc spodziewam się, że podczas drugich przejazdów drogi będą nierówne. Jednak niezależnie od warunków będziemy czerpać frajdę z jazdy i walczyć o dobry wynik.

Mads Ostberg (Citroen C3 Rally2, nr 3): – Minęło już kilka lat od mojego poprzedniego startu w Rajdzie Polski, więc dobrze jest wrócić na te oesy. Warunki na trasie oceniam jako całkiem dobre, choć oczywiście będą się mocno różnić podczas drugich przejazdów poszczególnych prób. Oprócz fragmentów w otwartej przestrzeni mamy też wymagające wąskie partie biegnące przez lasy, ale to część tego rajdu. Na liście zgłoszeń jest mnóstwo mocnych nazwisk, więc bez wątpienia czeka nas niezwykle zacięta rywalizacja.

Simone Tempestini (Skoda Fabia Rally2 evo, nr 12): – Odcinki na mazurach są równie piękne, co szybkie. Jestem dobrze przygotowany, dobrze też czuję się za kierownicą. Myślę, że duże znaczenie będzie miała pozycja startowa do odcinków pierwszego etapu, ale także to, jak bardzo poszczególni kierowcy będą chcieli naciskać i ryzykować.

Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 evo, nr 11): – Oesy są w niezłej kondycji, choć czułem, że w wielu miejscach drogi są raczej miękkie. Z drugiej strony wiele partii zostało wyrównanych. Niemniej jednak spodziewam się, że po pierwszych przejazdach na odcinkach będą już dość duże koleiny. To są bardzo fajne trasy, dlatego tym bardziej szkoda, że brakuje nam trochę kilometrów na szutrze zrobionych przed tym startem.

Sylwester Płachytka (Skoda Fabia Rally2 evo, nr 17): – Odcinki są niesamowite i bardzo szybkie. Wydaje mi się, że sprzyja nam również pogoda, bo drogi nie są suche, więc nie będzie doskwierał nam kurz. Trzeba zachować pełną koncentrację, ponieważ 80 czy nawet 90 proc. dystansu oesów pokonujemy na czwartym czy piątym biegu!

Maciej Szczepaniak (Skoda Fabia RS Rally2, nr 0 – samochód funkcyjny): – Trasa Rajdu Polski jak zawsze jest niezwykle wymagająca, szybka i bardzo ładna. Pierwszy raz startowałem na Mazurach w 1998 roku, więc pamiętam fragmenty oesu w okolicach Barczewa, które w tym sezonie włączono do harmonogramu Rajdu Polski. To piękna próba, zwana kiedyś „małą Finlandią”, z dużymi hopami na koniec, więc fajnie, że ponownie ją pokonamy. Z kolei odcinek w okolicach Biskupca jest ciekawym urozmaiceniem, bo jest to dość techniczna i skomplikowana próba.

Udostępnij.