Łukjaniuk rządzi na odcinku kwalifikacyjnym

(21.09.2018) Liderzy klasyfikacji generalnej europejskiego czempionatu – Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow (Ford Fiesta R5) pewnie zwyciężyli na odcinku kwalifikacyjnym poprzedzającym rozpoczęcie rywalizacji w PZM 75. Rajdzie Polski. Rosjanie o blisko sekundę pokonali swoich rodaków – Nikołaja Griazina i Jarosława Fedorowa (Skoda Fabia R5). Trzecie miejsce zajęli Finowie Jari Huttunen i Antti Linnaketo w Hyundaiu i20 R5.

Zarówno odcinek kwalifikacyjny, jak i poprzedzający go odcinek testowy, zostały rozegrane na 3,26-kilometrowej trasie odcinka Tałty. Podczas pierwszego przejazdu testowego na czele tabeli z czasami widniało nazwisko Griazina, jednak Łukjaniuk finiszował zaledwie 0,1 sekundy za zwycięzcą rajdów Rzeszowskiego i Elektrenów, czyli dwóch poprzednich rund Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Podczas kolejnego przejazdu na prowadzenie wyszedł już Łukjaniuk, a tuż za nim uplasował się Łukasz Pieniążek (Skoda Fabia R5). Pilotowany przez Przemysława Mazura częstochowianin, startujący na co dzień w mistrzostwach świata, stracił do Łukjaniuka 0,184 s. Pieniążek nie był jedynym Polakiem w czołówce odcinka testowego. Świetnie zaprezentował się 22-letni łodzianin Mikołaj Marczyk, który w swojej Skodzie Fabii R5 dwukrotnie wykręcił czwarty czas.

Odcinek kwalifikacyjny, decydujący o tym którzy z kierowców będą mieli pierwszeństwo wyboru kolejności startu do pierwszego etapu rajdu, był już teatrem jednego aktora – Aleksieja Łukjaniuka. Rosjanin pokonał próbę Tałty w imponującym tempie pokonując Griazina o blisko sekundę. Objęty juniorskim programem Hyundaia Huttunen zanotował trzeci czas – 1,618 sekundy za zwycięzcą.

Świetna jazda Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka dała im czwartą pozycję. W tym miejscu warto podkreślić, że reprezentant Skoda Polska Motorsport jedzie swój dopiero drugi poważny rajd na szutrze za kierownicą samochodu klasy R5. Marczyk w pokonanym polu pozostawił wielu zawodników regularnie startujących w rundach europejskiego czempionatu, w tym m.in. wielokrotnego mistrza Węgier Norberta Hercziga, zwycięzcę FIA ERC Junior U27 Chrisa Ingrama czy dwukrotnego mistrza Niemiec Fabiana Kreima, a także mistrzów Polski – Łukasza Habaja i Grzegorza Grzyba.

Tym samym Łukjaniuk będzie pierwszym kierowcą, który zdecyduje o kolejności startu do pierwszego etapu PZM 75. Rajdu Polski, podczas zaplanowanej na 14:10 ceremonii wyboru pozycji na Placu Wolności w Mikołajkach. Przypomnijmy, że w rundach FIA ERC, 15 najszybszych zawodników odcinka kwalifikacyjnego wybiera kolejność startu do oesów, która jest szczególnie ważna w zawodach rozgrywanych na luźnych nawierzchniach tak, jak Rajd Polski. Im lepszy czas, tym większe pole wyboru ma kierowca i tym korzystniejszą pozycję może wybrać.

W FIA ERC Junior U27, czyli kategorii dla młodych kierowców w samochodach z napędem na przednią oś, najlepszym czasem błysnął Hiszpan Efrén Llarena. Pilotowany przez Sarę Fernandez kierowca pokonał lidera punktacji juniorskiego cyklu – Martinsa Sesksa (3. miejsce 2,493 s. straty) oraz drugiego w tabeli Toma Kristenssona (2. miejsce, 2,286 s. straty).