Koordynator FIA ERC: z Polską łączy nas wiele

(12.09.2018) Jean-Baptiste Ley – koordynator rajdowych mistrzostw Europy odpowiada na pytania przed PZM 75. Rajdem Polski, który w tym roku ponownie będzie areną walki kierowców rajdowych walczących o miano mistrza Starego Kontynentu.

Rajd Polski wrócił do kalendarza FIA ERC po pięciu latach przerwy. Co o tym sądzisz?

Naturalnie jestem z tego zadowolony, bo to świetna impreza o długiej tradycji – drugi najstarszy rajd na świecie, a do tego rozgrywany na widowiskowych odcinkach specjalnych w malowniczym regionie. Cieszymy się także z powrotu do współpracy z Polskim Związkiem Motorowym i pracy z Krzysztofem Maciejewskim, nowym dyrektorem rajdu.

Jakie znaczenie ma Polska dla mistrzostw Europy?

Myślę, że Polskę wiele łączy z FIA ERC. Począwszy od Sobiesława Zasady, który przecież był jednym z pierwszych mistrzów Starego Kontynentu po Krzysztofa Hołowczyca – zwycięzcy europejskiej rywalizacji z sezonu 1997 i kierowcy, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Oczywiście nie możemy zapominać o naszym rekordziście Kajetanie Kajetanowiczu, który po tytuł mistrza Europy sięgał trzy razy z rzędu. Z kolei Robert Kubica właśnie w FIA ERC zaliczył swój pierwszy międzynarodowy start w rajdach. Jest jeszcze Esapekka Lappi, któremu zwycięstwo w debiucie w Rajdzie Polski w 2012 roku otworzyło drzwi do dalszej kariery. Dwa lata później Fin został mistrzem Europy, a potem otrzymał angaż do fabrycznego zespołu Toyoty w WRC.

Wspomniany Kajetan Kajetanowicz także zrobił krok naprzód i rozpoczął starty w mistrzostwach świata, ale zapewne jesteś zadowolony z tego, że FIA ERC przyciąga także wielu innych Polaków?

Naturalnie, cieszymy się widząc samochody z polskimi flagami w europejskim czempionacie. Mamy dwóch mistrzów Polski – Grzegorza Grzyba i Łukasza Habaja, którzy regularnie startują w rundach FIA ERC. Mieliśmy także okazję oglądać Huberta Ptaszka, który zamienił starty w WRC 2 na mistrzostwa Europy. Cieszy nas także postęp jaki zanotowali Tomek Kasperczyk i Aleks Zawada po startach w juniorskich seriach organizowanych w ramach FIA ERC.

Czego twoim zdaniem możemy się spodziewać po stawce FIA ERC podczas tegorocznego PZM 75. Rajdu Polski?

Mamy wielu widowiskowo jeżdżących młodych kierowców w dwóch cyklach młodzieżowych, czyli ERC Junior U27 oraz ERC Junior U28. Każdy z nic jest głodny sukcesu i każdy chce potwierdzić swój talent. Wyznacznikiem poziomu i tempa jest Aleksiej Łukjaniuk, a także mistrzowie z innych krajów, tacy jak np. Węgier Norbert Herczig. Nie wypada nie wspomnieć o Jari Huttunenie i Łukaszu Pieniążku, czyli zawodnikach regularnie uczestniczących w rundach WRC, którzy na Mazurach zmierzą się z silną konkurencją w postaci zawodników rywalizujących w ERC Junior U28. Mam tu na myśli Nikołaja Griazina (zwycięzca 27. Rajdu Rzeszowskiego i Rajdu Elektrenów – dwóch poprzednich zawodów w kalendarzu RSMP – przyp. red.), Fabiana Kreima (dwukrotny mistrz Niemiec – przyp. red) czy Chrisa Ingrama (zwycięzca klasyfikacji ERC Junior U27 w sezonie 2017).

Poza świetnymi oesami i dobrą organizacją, czego jeszcze oczekujesz po PZM 75. Rajdzie Polski?

Jestem podekscytowany tym, że zobaczę w akcji kolejnego młodego kierowcę, czyli Miko Marczyka, który ściga się w barwach zespołu Skoda Polska Motorsport. Miko ma dopiero 22 lata, a już zdążył odnieść pierwsze w swojej karierze zwycięstwo w rundzie mistrzostw Polski. Co więcej, dokonał tego na szutrze – w swoim pierwszym poważnym starcie samochodem R5 na luźnej nawierzchni. Cieszę się także z tego, że polska centrala Skody, to kolejny, oprócz niemieckiego i słowackiego, importer tej marki, który umożliwia swojemu zawodnikowi starty w rundach FIA ERC. Czekam także na start Marcina Słobodziana z Subaru Poland Rally Team, który w poprzednich sezonach mocno zaznaczył swoją obecność w FIA ERC zdobywając tytuł w ERC 2.

Na zdjęciu: Jean-Baptiste Ley – koordynator Rajdowych Mistrzostw Europy

  •  


 •  

 •  


 •  

 •   
   

 •    
   
 •  


 •  


 •  

PZM 76th Rally Poland - Newsfeed LEG 2

PZM 76. Rajd Polski - Etap 2

Kalendarz 2019

21-23.03.2019:

Azores Airlines Rallye (Portugalia)

02-04.05.2019

Rally Islas Canarias (Hiszpania)

24-26 05.2019

Rally Liepāja (Łotwa)

28-30.06.2019

Rajd Polski

19-21.07.2019

Rally di Roma Capitale (Włochy)

16-18.08.2019

Barum Czech Rally Zlín (Czechy)

27-29.09.2019:

Cyprus Rally (Cypr)

08-10.11.2019:

Rally Hungary (Węgry)